انجمن نفت ایران
درباره انجمن

درباره انجمن

انجمن نفت ایران در یک نگاه

انجمن نفت ایران نهادی است مستقل، علمی، و دارای شخصیت حقوقی که با هدف توسعه پژوهش های علمی و فناوری در تهران شکل گرفت و در مدتی کوتاه به عنوان یکی از کانون های علمی معتبر، مورد توجه مجامع فعالیت های نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در داخل و خارج از کشور قرار گرفت.

در عین حال عضوت در کنگره جهانی نفت و ایفای نقش هماهنگ کننده و حضور اعتبار آفرین ایران در آن کنگره در ادوار مختلف، به انجمن نفت ایران شان و اعتبار جهانی نیز بخشید.

یکی دیگر از وظایف مهم انجمن نفت ایران، ایجاد فضای گفتگو و تبادل افکار میان ذینفعان است. بدین منظور اتاق گفتگو در انجمن تاسیس و با دعوت از بخش های حاکمیت مرتبط، بخش خصوصی و متخصصان با دیدگاه های مختلف کارشناسی به بحث و بررسی موضوعات مهم و چالش های اساسی صنعت نفت پرداخته است.

همچنین انجمن نفت ایران در راستای وظایف محوله با همکاری معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت، اقدام به ایجاد شعبه نهاد صدور گواهینامه کیفیت نموده که این مرکز تا کنون، اقدام به ارائه گواهینامه کیفیت به تولید کنندگان کالای صنعت نفت نموده است.

وظایف و اختیارات مطابق با اساسنامه مصوب وزیر محترم نفت

ماده 6- وظایف و اختیارات “انجمن” به قرار زیر است:

6-1     مشارکت گروهی در تصمیم­سازی­ها و تصمیم­گیری­ها و تهیه و تنظیم پیشنهادهای مرتبط با صنعت نفت

6-2       ایجاد بانک اطلاعاتی در زمینه­های مرتبط با اهداف و وظایف “انجمن” از طریق ایجاد شبکه اطلاع­رسانی و نشر کتب، مجلات و بروشورهای تخصصی و تبادل اطلاعات مربوطه

6-3         انجام فعالیت­های علمی و تحقیقاتی و اجرایی مرتبط با وظایف “انجمن”

6-4  ایجاد فرصت­های همکاری و توسعه فعالیت برای اعضاء و تشویق و حمایت از سرمایه­گذاری مشترک

6-5       مشارکت در تدوین استانداردها برای اجرای پروژه­های  بالادستی و پایین­دستی در صنعت نفت و فهرست بها (برآورد قیمت) آنها و اجرای سیستم یکپارچه صدور گواهینامه کیفیت برای تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت

6-6      برگزاری و یا حضور در نمایشگاه­های داخلی و خارجی، اجرای دوره­های آموزشی مورد نیاز اعضاء، برگزاری همایش­های تخصصی و میزگردها و همچنین حضور در همایش­های مختلف داخلی و خارجی و ترجمه و تألیف مقالات و کتب حرفه­ای و انتشار نشریات و مجلات تخصصی صنعت نفت

6-7      کوشش برای رفع اختلافات فی­مابین اعضاء با هم و فی­مابین اعضاء و سازمان­های دولتی مرتبط با صنعت نفت و پذیرش حکمیت توسط انجمن در صورت توافق طرفین دعوا.

6-8       همکاری، هماهنگی و مشاوره در اجرای برنامه­ها و سیاست­های وزارت نفت و شرکت­های تابعه و ایجاد بستر و سازوکار لازم جهت پذیرش آن دسته از وظایف اجرایی دولت که در اجرای قوانین 5 ساله توسعه اقتصادی، قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار، قانون اجرای سیاست­های کلی اصل 44 و دیگر قوانین مربوط به “انجمن” تفویض می­شود و اجرای صحیح وظایف تفویض شده و ارائه گزارش عملکرد به     دستگاه های مربوط.

6-9      صیانت از حقوق مادی و معنوی اعضاء، حمایت از منافع مشترک اعضا و تشویق برای انجام رقابت­های سالم آنها با یکدیگر

6-10    اثرگذاری و هم­فکری بر روی سیاست­های عمومی وزارت نفت در جهت صیانت و حفاظت از محیط زیست

6-11    مذاکره و همکاری با نهادهای قانونگذاری و اجرایی برای به اجرا درآوردن طرح­های پیشنهادی انجمن بر اساس تحقیقات علمی، تجزیه و تحلیل حقوقی و مطالعات اقتصادی و فنی

6-12   کمک در زمینه تدوین قوانین، آیین نامه­های اجرایی، مقررات و یا اصلاح آنها و بخشنامه­ها و رویه­های اجرایی در قوای سه گانه و کلیه نهادهای تصمیم­ساز، تصمیم­گیر و اتاق­های فکر مرتبط با صنعت نفت

6-13      شناخت توانمندی­های تشکل­های عضو و برنامه ریزی برای به روزرسانی اطلاعات مربوط به آن

6-14     برنامه ریزی و اقدام جهت افزایش توانمندی­های شرکت­های داخلی

15-6    اعطاء جایزه سالیانه به فعالان حوزه نفت ، گاز و پتروشیمی براساس آئین­نامه مربوطه

تبصره 1:    به موجب بند 7 قسمت پ ماده 3 قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت، کلیه وظایف و اختیارات این انجمن بر طبق ضوابط و دستورالعمل تشخیص صلاحیت و نظارت وزارت نفت خواهد بود.

تبصره 2:   در هر صورت اختیارات و وظایف انجمن به هیچ عنوان اختیارات سایر انجمن­ها، تشکل­ها و سندیکاهای فعال عضو را کاهش نداده و استقلال این تشکل­ها از طرف انجمن به رسمیت شناخته می­شود.